Новости

Култруом против насиља

У среду 19. фебруара у 18 часова у Дигиталном омладинском центру Градске библиотеке одржано је књижевно вече "Културом против насиља" у организацији Центра за развој и друштвену интеграцију које је у оквиру пројекта "Заједно против насиља". Модератор програма Клаудија Слепчев дала је уводни приказ у најављену тему са социолошког и физовског аспекта " Културно насилље и насиље у култури". У програму су учествовали Др Јасмина Пивнички, професор гимназије "Јован Јовановић Змај", чланица Кола српских сестара Епархије бачке, Мр Мирјана Шуљманац Шећеров председница Кола српских сестара Епархије бачке, Блаженка Калдесић Спасојевић чланица Кола српских сестара Епархије бачке, Дана Радуловић песникиња и Маја Коропановски жртва породичног насиља.
     Присутнима се представила Др Јасмина Пивнички истичући значај речи "култура" која у основи значи обрађивање и упућује на значај појединца и његове тежње да буде увек бољи од претходног тренутка.    Професорка нам је представила важност развијања способности за анализу и процену књижевних дела, подстицање и усвајање вредности хуманистичког образовања и васпитања ученика, неговање личног, националног и културног идентитета, као и љубави према матерњем језику, традицији и култури српског и других народа. Представљајући ликове жена од старог века до данас, почевши од Софоклове Антигоне и њене сестре Исмене које симболизују супротстављене идеале, тежње и сукоб непомирљивих ставова, преко Јелене Тројанске, симбола лепоте и узрока ратова, па све до Проклете Јерине крајње безосећајне мајке која је била спремна да жртвује децу зарад виших циљева. Насупрот Проклете Јерине професорка истиче лик Јелене, мајке Марка Краљевића монахиње Јевросиме, симбола мудре и племените мајке опеване у народним песмама и свевременске поуке упућене њеном сину јединцу да: зло добра донијети неће, затим трагичне Хасанагинице, Црњанскове Дафине, као и жена у делима Дучића, Пекића и многих других. Професорка је указала на значај улоге жене у друштву , жртву коју је она спремна да поднесе али и способност да буде сурова мајка, супруга зарад виших циљева. Анализом ових књижевних ликова кроз епохе истакла је како су жене  приказане као носиоци страдања, симболи божанства због којег су други страдали али и као снажне, истрајне личности које су спремне да поднесу жртву али су биле и жртвоване од стране других против своје воље. 
      Маја Коропановски је, као жртва породичног насиља, указала је окупљнима значај сарадње са стручним лицима која је неопходна у пружању подршке жртвама у ситуацијама емотивне нестабилности. Такође, истакла је значај подизања свести о проблему породичног насиља, оснаживања жртава и заједничког тражења решења која воде ка безбеднијем и достојанственијем животу. Читајући одломке из своје књиге, слушаоцима је приближила озбиљност ситуације породичног насиља, свестивши тежину са којом се жртве суочавају.
Блаженка Калдесић Спасојевић је прочитала своју причу "Бака и унука" и са социолошког аспекта указала на проблем деце школског узраста која пролазе кроз тренутну друштвену и политичку кризу оличену у тренутним блокадама и протестима. 
Песникиња Дана Радуловић је прочитала своје песме "Ти и ја", "Дах пролећа", Мирјана је уз обраћање и подршку Удружења и Маје говорила песме "Маска" и "Не заборави лепу реч". Њихове интерпретације нагласиле су важност културе и уметности као извора снаге и утехе у изазовним животним тренуцима.
 

Коло српских сестара

Коло српских сестара
Пратите нас на друштвеној мрежи Facebook!
Image

Савка Суботић

Image

Пријавите се на mailing листу

Пошаљите нам вашу имејл адресу ако желите да примате обавештења путем ел. поште.